SHBA-Putinit: Ktheje Krimenë
Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Putinit që ta ndalë politikën e tij aneksuese në Krime, zonë që u aneksua nga Rusia në muajin mars.

Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit amerikan tha nga Uashingtoni se "Rusia duhet tia kthejë Krimesë të drejtën e saj statuskuore për të qenë pjesë e Ukrainës", shkruan Rel.

Harf shtoi se shumë qytetarë në Krime po detyrohen të pajisen nme pashaporta ruse, ndërsa më parë kishin ata ukrainase.

Ajo ka nenvizuar se Rusia po ndjek nje politike destabilizuese te shtetit te Ukraines dhe po sjell edhe gjakderdhje ne kete shtet./albeu.com/
Shtuar më 16/09/2014, ora 12:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori