SHBA, hidhet poshte ligji i Arizonas per emigrantet
Albeu.com
Departamenti i Drejtësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pasi ka parë kërkesën e presidentit Barak Obama, mbi ligjin për emigracionin në Arizona, e ka kontestuar atë duke e cilësuar si të padrejtë.
Ligji në fjalë detyron emigrantët të mbajnë dokumente gjatë gjithë kohës dhe lejon policinë të ndalojë dhe kontrollojë persona vetëm me dyshimin si emigrantë. Nën shënjestrën e këtij ligji janë edhe punëdhënësit që punësojnë emigrantë në të zezë pa dokumenta qendrimi, apo edhe ata që ndihmojnë emigracionin duke ofruar mjete transporti për ta.
Shtuar më 07/07/2010, ora 09:20
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori