SHBA feston ditën e Pavarësisë
Shtetet e Bashkuara, sikurse cdo vit edhe këtë vit mbulohen me ngjyrat e flamurit, të kuqe të bardhë dhe blu për të festuar ditën e pavarësisë, festën më të rëndësishme në kalendarin amerikan.

Më 4 Korrik të vitit 1776, 56 përfaqësues të 13 kolonive britanike në Amerikën e Verikut, shpallën se të veshur me autoritetin e popullit, po krijonin një shtet të ri. Do të duheshin edhe 6 vjet luftë me Britaninë, në atë kohë shteti më i fuqishëm ushtarakisht në botë, që Amerika të fitonte pavarësinë. Dita e Pavarësisë ka një frymë krejtësisht amerikane. /albeu.com/
Shtuar më 04/07/2012, ora 19:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori