SHBA e shqetësuar për veprimet e autoriteteve në Ukrainë
Demostratat në Ukrainë janë në vëmendjen e ndërkombëtarëve. Veprimet e autoriteteve në Kiev, të ndërmarra kundër demonstruesve, kanë shkaktuar reagime negative të administratës amerikane.

John Kerry Sekretari Amerikan i Shtetit ka dhënë një deklaratë për mediat theeksohen pakënaqësi në administrimin e demonstratës në Ukrainë

"Uashingtoni shprehu pakënaqësinë e vet nga vendimi i autoriteteve ukrainase për të reaguar ndaj protestave paqësore në Sheshin e Pavarësisë në Kiev me përfshirjen e forcave speciale, përdorimin e buldozerëve dhe shufrave të gomës, në vend të respektimit të të drejtave demokratike dhe dinjitetit njerëzor", - thuhet në një deklaratë të lëshuar nga sekretari Amerikan i Shtetit.

"Një përgjigje e tillë e autoriteteve është jo vetëm e papranueshme, por dhe nuk ka asgjë të përbashkët me demokracinë" - theksoi sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry. /albeu.com/
Shtuar më 11/12/2013, ora 14:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori