SHBA e ka gati sulmin e fuqishëm ndaj Koresë së Veriu
Një sulm i fuqishëm ushtarak po përgatitet nga Shtete e Bashkuara të Amerikës ndaj Koresë së Veriut.

Kështu shkruan e përditshmja britanike “The Telegraph”, që u referohet burimeve të brendshme pranë administratës Trump, përcjell Albeu.com.

Goditja ushtarake synon “ti thyejë hundët” Koresë së Veriut dhe të ndalojë programin e saj bërthamor.

Burimet thonë se sulmi që planifikohet të jetë tepër i fuqishëm, për t’i përçuar Penianit një mesazh se Uashingtoni e ka seriozisht kur kërkon dhënien fund të programeve raketore dhe bërthamorë që kërcënojnë sigurinë globale.

Presidenti Trump është gati për të urdhëruar përdorimin e forcës nëse është e nevojshme, shkruan më tej “The Telegraph”. Si shembull, merret urdhër i menjëhershëm për të goditur me 59 raketa Tomahok, bazën ajrore siriane pas sulmit me armë kimike ndaj civilëve në prill në Kan Shejkun. /albeu.com/
Shtuar më 22/12/2017, ora 17:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori