SHBA e BE i vendosin sanksione të reja Rusisë
Ndihmës sekretarja amerikane e shtetit, Victoria Nuland, ka thënë se SHBA-të dhe Evropa po shqyrtojnë sanksione më të thella kundër Rusisë nëse separatistët pro rusë do të bënin përpjekje që të merrnin nën kontroll më shumë territor në pjesën lindore të Ukrainës.

Nuland, gjatë një seance dëgjimore në Kongresin amerikan, ka thënë se sanksionet e reja mund t’i vihen nëse separatistët nisin përpjekjet për okupim të territoreve tjera, dhe se Washingtoni po e vëzhgon këtë gjë.

Ajo ka thënë se ekipi i sanksioneve amerikane po qëndron në Evropë gjatë kësaj jave dhe se Washingtoni dhe BE-ja, po diskutojnë sanksione të mëtutjeshme që kanë si cak sektorët ekonomik të Rusisë nëse shkelet marrëveshja e armëpushimit e arritur në Minsk.

“Është me rëndësi që t’i mbajmë këto sanksione dhe të shqyrtojmë thellimin e tyre”, ka thënë ajo. /albeu.com/
Shtuar më 05/03/2015, ora 11:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori