SHBA dhe Koreja e Jugut ndërpresin stërvitjen më të madhe ushtarake për shkak të Veriut
Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis tha se një stërvitje e përbashkët ushtarake me Korenë e Jugut të quajtur “Foal Eagle” do të reduktohet në fushëveprimin e vitit të ardhshëm në mënyrë që të mos dëmtojë përpjekjet diplomatike me Korenë e Veriut.

“Foal Eagle po riorganizohet pak për ta mbajtur atë në një nivel që nuk do të jetë i dëmshëm për diplomacinë“, u tha Mattis gazetarëve.

Ushtrimi në terren i Foal Eagle, i cili zakonisht përfshin mijëra trupa të kombinuara tokësore, ajrore, detare dhe operacione speciale, zhvillohet çdo pranverë.

Mattis nuk dha detaje mbi atë se çfarë do të shkaktonte një version i shpalosur i ushtrimit.

Në një samit të pashembullt në qershor, Presidenti i SHBA Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ranë dakord të punojnë drejt denuklearizimin e paqes në gadishullin Korean dhe të krijojnë marrëdhënie të reja.

Që atëherë, Shtetet e Bashkuara dhe Korea e Jugut kanë pezulluar një numër ushtrimesh ushtarake për të inkurajuar bisedimet me Korenë e Veriut.

Por negociatat që prej asaj kohe kanë bërë pak përparim, me Pheniani të mërzitur nga këmbëngulja e Uashingtonit që sanksionet ndërkombëtare duhet të mbeten derisa Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore.

Komandanti i ri i forcave amerikane në Korenë e Jugut, gjenerali Robert Abrams, tha në shtator se vendimi për të pezulluar disa ushtrime të përbashkëta ishte një “rrezik i kujdesshëm”, por kishte shkaktuar një “degradim të lehtë” në gatishmërinë ushtarake.

Të martën, sekretari i shtetit i SHBA, Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara i kanë thënë aleatëve të saj Korenë e Jugut se nuk duhet të përmirësojë lidhjet me Korenë e Veriut më shpejt sesa që Pyongyang të ndërmarrë hapa për të hequr dorë nga armët e saj bërthamore.

Muajin e kaluar, në një shenjë të rrallë të mosmarrëveshjeve midis Seulit dhe Uashingtonit, Ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut, Kang Kyung, tha se Pompeo kishte shprehur “pakënaqësi” në një pakt ushtarak ndër-koreanë të arritur gjatë një samiti në shtator.
Shtuar më 22/11/2018, ora 09:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori