Seul, tensione në samitin e G20-ës
Po mbahet në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, dita e dytë e Samitit të G20-ës. Tensionet janë të larta mes disa delegacioneve lidhur me cështjen si si të riparohet shtrembërimi i monedhës dhe tregtisë.

Disa druhen se konflikti, i nisur fillimisht mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, mund të kërcënojë rritjen globale të ekonomisë. Gjithsesi, një zyrtar amerikan u shpreh optimist se pjesëtarët e samitit do të mbështesin një deklaratë që synon zgjidhjen e cekuilibrimit ekonomik.

Zyrtari, i cili ka preferuar të ruajë anonimatin, tha gjithashtu se Kina ka vepruar në këtë mënyrë për t’i shprehur Uashingtonit shqetësimet për valutën e saj.
Shtuar më 12/11/2010, ora 09:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori