Serbia hap dy kapituj të rinj për negociatat me BE-në
Sot është një ditë e rëndësishme për Serbinë e cila hap dy kapituj të rinj në negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian.

Kapitulli 26 ka të bëjë me arsimin dhe kulturën, ndërsa kapitulli 20 me ndërmarrjet dhe politikat industriale.

Malta, e cila aktualisht mban presidencën e Këshillit të BE-së, ka caktuar për sot konferencën ndërqeveritare BE-Serbi.

Serbia ka nisur negociatat për anëtarësim në bllok në janar të vitit 2014 dhe deri më tash ka hapur gjashtë nga 35 kapitujt.

Integrimi i saj evropian varet edhe nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën.

Kapitulli i 35-të, në rastin e Serbisë, ka të bëjë pikërisht me këtë çështje. /albeu.com/

Shtuar më 27/02/2017, ora 09:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori