Seks, drogë, puro kubaneze dhe prostituta kolumbiane, ja si i joshin kazinotë "Peshqit e Mëdhenj"
Ti fitosh një lojtari edhe dollarin e fundit, pra në depozitimin e milionave të tij në një tavolinë kazinoje, nuk është një çështje e thjeshtë.

New York Post , zbulon “hilet e fshehta” që përdorin kazinotë për të joshur “Peshqit e Mëdhenj” (klientët që vënë bast të majmë), ky është një proces i komplikuar mes biznesit, lojtarit dhe personit që është i është ngarkuar detyra e vështirë për ta bërë atë të marrë një rrezik dhe të humbasë.

“Procesi i komplikuar” mund të përfshijë audhëtime me avionë privatë, suita ekzotike hoteli, puro kubaneze ose gjithçka tjetër që dëshiron zemra e “Peshkut të Madh”.

Muajin e kaluar, Daily Mail raportoi se manjati i Hollivudit Ron Meyer ka humbur gjithsej 100 milion dollarë nga bixhozi, kryesisht me ndihmën e nënkryetarit të një kazinoje në Atlantic City, që e priti atë. Sapo Meyer mbaroi kredinë në Atlantic City (e cila medohet të ishte diku te 7 milion) ai fluturoi me helikopter në Connecticu, në mënyrë që të merrte hua edhe 3-5 milion dollarë për të vazhduar lojën në kazino atje.

Meyer, i cili kohët e fundit dha dorëheqjen si nënkryetar i NBC mes skandaleve, duket se është i interesuar për të ndërmarrë rrezik, gjë që e veçon atë nga “Peshqit” e tjerë.

“Shumica e Peshqëve presin qiellin me yjet. Kur humbin ata duan më shumë. Kur ata fitojnë, ata ende duan shumë“, i tha Neë York Post një drejtues i cili dikur merrej me Meyer. “Ron ishte Peshku im më i mirë. Ai vuri bast 30-40,000 dollarë në një listë dhe hëngri vezë me proshutë për mëngjes. Pavarësisht nëse ai fitoi ose humbi, ai ishte i njëjti person”.

Historia e Meyer solli edhe një herë në vëmendje botën e “Peshqëve” dhe sa larg mund të shkojnë punonjëset e kaziniove për t’i mbajtur ata të kënaqur.

Një mikpritës në një kazino shumë të madhe në Las Vegas zbuloi një herë se ai kishte kënaqur një “Peshk të Madh” duke i sjellë një qen francez me një ngjyrë të çuditshme të syve.

Pritësit konfirmojnë se ata mund të shkojnë në ekstreme për të joshur dhe mbajtur një klient. Mikpritësi i pavarur Steve Sear, ylli i librit “Gjueti balenash në shkretëtirë” pranoi se ai dikur ishte zhytur në një kazan plehrash për të gjetur dhe për të marrë listën e e-mailave të një kazinoje.

“Në vitet ’90, unë doja një lojtar specifik. Kështu që unë i dhashë 100,000 dollarë patate të skuqura promovuese , tha Sear për Post, duke shpjeguar se doli të ishte një investim i shkëlqyeshëm. Gjatë viteve, në vetëm një kazino me mua, ai humbi 11 milion dollarë.”

Ky është një sistem i dizajnuar për të çuar bixhozxhinj të pasur në situata ku ata vetëm mund të humbin.

“Një koleg dikur paguante prostituta kolumbiane dhe drogë me paratë që kazino kishte fituar nga klientët për t’i shpenzuar në ambientet e saj. Lojtarët me gjashtë shifra morën prostituta dhe kokainë si një dhuratë. Mashtrimi funksionoi në mënyrë të përsosur derisa policia i zbuloi“, tha një tjetër host për gazetën.

Për disa lojtarë, linjat e kreditit janë gjithçka.

“Kur keni një problem me lojërat e fatit dhe dikush ju jep kredi miliona, ju shkoni kudo për ta siguruar atë. Detyra e personit që është ngarkuar për t’ju mbushur mendjen (ose nikoqiri) është që t’ju marrë dollarin tuaj të fundit. Sapo të ketë sukses, ai nuk dëshiron as të të njohë. Vazhdon te personi tjetër. Ai nuk është shoku yt”, shpjegon një lojtar i lartë i vetëdijshëm.

Sigurisht, jeta në kazinotë shpesh ka një fund shumë të trishtuar, apo edhe tragjik. Sipas një burimi në gazetë, nikoqirët bënë një sy qorr për faktin se zhvilluesi i pasurive të patundshme Peter Ëei nga Miami “humbi dhjetëra miliona dollarë në një kazino” para se t’i jepte fund jetës së tij tetorin e kaluar.

“Kishte shenja paralajmëruese se gjërat po shkonin në një ekstrem. Ata duhet ta kishin ndaluar atë”, tha një burim tjetër.

Biznesmeni Omaha Terence Ëatanabe humbi 189 milion dollarë astronomikë në 2007 në kazinotë Caesars Palace dhe Rio Vegas. Kur ai mbeti me një borxh prej 14.7 milion që nuk mund ta shlyente, akuzat u ngritën kundër tij nga Prokuroria e Qarkut Clark.

Sipas avokatit të Watanabe, kazinoja e mbajti të dehur me vodka të shtrenjtë dhe i dha ilaçe kundër dhimbjeve të forta.

“Ajo thjesht erdhi në vëmendjen tonë atëherë. Në 3.5 orë ai humbi 10 milion dollarë”.

Akuzat përfundimisht u hoqën, por Watanabe pagoi gjysmë milioni dollarë tarifa administrative.

“Ai kishte suitat më të mira, kredinë e pakufizuar dhe shërbimin e shoqërimit të siguruar nga kazinoja. Ai ishte i rrethuar nga avionë privatë, limuzina dhe ishte rraskapitur plotësisht në mjegullën e lojërave të fatit”, thotë avokati i tij./ Panorama/
Shtuar më 11/10/2020, ora 21:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori