Sauditi i mëson gruas makinën, njerëzit shpërthejnë në komente fyese
Muaj pas dekretit të Mbretit Salman, që iu mundëson prej qershorit të ardhshëm grave pajisjen me patenta, Faisal BaGugaish nuk mendoi dy herë dhe dërgoi bashkëshorten e tij në një parkim të një qendre tregtare për t’i dhënë mësimet e para në drejtimin e automjetit.

Kjo për shkak se një gjë e tillë vijon të jetë e ndaluar në rrugët kryesore të vendit.

Pas këtij veprimi, dyshja e bashkëshortëve, duke buzëqeshur, publikoi një foto “selfie” në rrjetin social “Twitter”. Një gjest që shkaktoi polemika mes sauditëve konservatorë. “Turp të kini”, ishte sulmi më i rëndë që morën mes reagimeve të shumta.

“Cicërima” e këtij skandali kishte këtë përmbajtje: Sapo nisa t’i mësoj gruas sime të drejtojë makinën në një parkim, në mënyrë të sigurtë dhe ligjore, në pritje që ligji të hyjë në fuqi”, shkroi në llogarinë e tij analisti i një shoqërie nafte dhe gazi në Dhahran, në lindje të Arabisë Saudite, përcjell TCh.

Ky postim u ripublikua mijëra herë, por reagimi ishte i imagjinueshëm. Madje edhe i dhimbshëm, pasi demonstroi edhe njëherë sesa kontroverse është çështja në fjalë, për të cilën sovrani vijon të këmbëngulë se është e ndaluar për femrat të marrin timonin nën kontroll, një rast unik në të gjithë botën dhe që i ka rrënjët dekada më parë.

Dikush ka provuar edhe ta miratojë këtë veprim të “përjetësuar” në një fotoTwitter”-i, por shumica e atyre që reaguan vërshuan me një “lumë” kritikash: Turp të kini!
Shtuar më 04/03/2018, ora 18:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori