Sadam Hysein dënohet me vdekje
Albeu.com
Gjykata e lartë e Irakut e dënoi dje me varje ish liderin e Irakut Sadam Hysein pasi është shpallur fajtor për krime ndaj njerëzimit.

Presidenti amerikan Xhorxh Bush është shprehur se dënimi me vdekje i Sadam Hyseinit është një rezultat për demokracinë e re në Irak dhe qeverinë e tij.

{nl}

BE-ja ka kërkuar që Iraku të mos e përdorë dënimin me vdekje kundër ish liderit, Hussein. Rusia gjithashtu ka tërhequr vërejtjen se ekzekutimi i dënimit do të kishte pasoja katastrofike për Irakun.

Shtuar më 06/11/2006, ora 10:30
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori