Rusi- Kore e Veriut, marrëveshje për borxhet
Rusia dhe Koreja e Veriut kanë arritur marrëveshje në lidhje me borxhet që Peniani i ka Moskës. Borxhi i Koresë Veriore llogaritet në 11 miliardë dollarë dhe është grumbulluar gjatë kohës se ajo ka qenë shtet klient i Bashkimit Sovjetik.

Sipas mediave qeveria ruse ka rënë dakord të falë 90 për qind të borxhit, në këmbim të mundësisë për të investuar në Korenë e Veriut, në sektorin e energjisë, shëndetit dhe arsimit. /albeu.com/
Shtuar më 18/09/2012, ora 15:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori