Rusia dërgon katër “bisha” ajrore në Siri (FOTO LAJM)

Ruasia ka dërguar katër avionë Su-25 në drejtim të territorit sirian.
Ministria ruse e Mbrojtjes bëri me dije të premten se ka larguar nga Siria edhe 4 avionë Su-25, të cilët u larguar nga baza ajrore “Khmeimim”, si pjesë e nismës për zvogëlimin e trupave në territorin sirian.

“Në përputhje me urdhër të komandantit suprem të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse, Ministria e Mbrojtjes po zbaton masat për të reduktuar praninë ushtarake në Republikën Arabe të Sirisë”, tha zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes të enjten.

Sipas tij, në aeroplanmbajtësen “Admirali Kuznetsov”, ndodhen 40 avionë, të cilët do të kthehen në bazën e tyre në Severomorsk. Përveç katër avionëve Su-24, 6 të tjerë janë zhvendosur më herët, ndërsa avionët e tjerë, pilotët dhe stafi teknik do të largohet në një të ardhme të afërt nga Siria.

Ai tha gjithashtu se katër avionë rus Su-25, të cilët NATO-ja i quan “Frogfoots” janë vendosur në bazën “Khmeimim”, duke shpjeguar se transferimi është pjesë e një rotacioni të planifikuar.

“Si pjesë e rotacionit të planifikuar të avionëve, katër aeroplanë rusë Su-25 janë bashkuar së fundmi Grupit në bazën ajrore “Khmeimim”,, tha zëdhënësi. Këta avionë janë të pajisura me sistem navigacioni modernë. /albeu.com/

Shtuar më 12/01/2017, ora 16:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori