Rusia do të ndërtojë dy njësi të reja bërthamore në Kinë
Moska dhe Pekini mund të nënshkruajnë një marrëveshje për të ndërtuar dy njësi të tjera të energjisë bërthamore në Kinë, sipas korporatës ruse, Rosatom.

"Ne kemi nënshkruar marrëveshje të reja ndërqeveritare me partnerët tanë kinezë për ndërtimin e njësive të gjashtë dhe të shtatë në Tianwan dhe për ofrimin e një vendi të ri për ne", tha drejtori ekzekutiv i Rosatom, Alexey Likhachev në takimin me kryeministrin Dmitri Medvedev.

Ai shtoi se "të paktën dy njësi do të bëhen objekt i marrëveshjeve të ndara midis nesh dhe Republikës Popullore të Kinës".

Rosatom dhe Administrata Kombëtare e Energjisë së Kinës pritet të fillojnë njësitë e shtatë dhe tetë të 1,200 megavateve të centralit bërthamor Tianwan në 2026 dhe 2027.

Rosatom përbën dy të tretat e marrëveshjeve të kombinuara ndërqeveritare të centraleve bërthamore të botës. "Deri më sot, ne kemi 35 njësi të energjisë bërthamore të kontraktuar si pjesë të marrëveshjeve ndërqeveritare, dhe ajo përbën 67 për qind të ndërtimit të kombinuar të huaj në botë," tha Likhachev.
Shtuar më 04/07/2018, ora 18:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori