Rusi, Gjykata Kushtetuese mund te riktheje denimin me vdekje
Albeu.com
Çështja e dënimit me vdekje rikthehet në qendër të vëmendjes publike dhe institucionale në Rusi, pasi Gjykata Kushtetuese po vlerëson mundësinë për ta rikthyer duke filluar që nga janari i vitit 2010.
Në rast se kushtetuesja i ndez dritën jeshile rifillimit të ekzekutimeve, atëherë moratoriumi që ndalon ekzekutimin me vdekje nuk do të jetë më në fuqi. Kjo gjë ka ngjallur reagime të ashpra në Rusi, pasi Moska ka firmosur dokumentin e Konventës për të Drejtat e Njeriut.
Shtuar më 30/10/2009, ora 22:10
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori