Rritet bilanci, 33 viktima nga tërmeti historik në Meksikë
Së paku 33 persona kanë humbur jetën si pasojë e tërmetit shkatërrues që goditi Meksikën orët e para të mëngjesit. Ndërkohë që pritet që bilanci të ndryshojë në orët në vazhdim.

Tërmeti me magnitudë 8.2 ballë ka rënë në orën 5 të mëngjesit me orën tonë dhe 23:50 me orën lokale të Meksikës.

Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti me fuqi prej 8.2 shkallësh të Rihterit ka lëkundur brigjet e Oqeanit Paqësor, rreth 150 kilometra në jugperëndim të qytetit Tres Pikos të Meksikës.

“Ky është tërmeti më i fuqishëm i regjistruar në vendin tonë, në së paku 100 vjetët e fundit”, tha presidenti i Meksikës, Enrique Pena Nieto. /albeu.com/


Shtuar më 08/09/2017, ora 16:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori