Rrëshqet dheu, 10 të vdekur
Ekipet e shpëtimit po kërkojnë për të mbijetuar në një zonë kodrinore në Brazil, ku rrëshqitja e dheut mbyti 10 persona, në mesin e të cilëve besohet se ndodhej të paktën një fëmijë. Rrëshqitja ndodhi në rajonin e qytetit më të madh të vendit, Rio de Janeiro, në orët e para të së shtunës, dy ditë pas reshjeve të vazhdueshme të shiut.

Një copë e madhe dheu rrëshqiti dhe zuri disa shtëpi në qytetin Nieroi, siç deklaruan zjarrfikësit lokalë. Shumë vullnetarë janë bërë bashkë me zjarrfikësit dhe personelin e policisë, duke krijuar një zingjir për ta larguar baltën dhe pjesët e thyera të mureve. Rrjeti i lajmeve “Globo” njoftoi se ekipet e shpëtimit po punojnë në heshtje, në mënyrë që ta dëgjojnë ndonjë zë të njerëzve që kanë mbetur të ngujuar.

Përveç kësaj, u montuan edhe disa shtylla ndriçimi në mënyrë që kërkimet të mund të vazhdojnë gjatë natës të shtunën e deri të dielën në mëngjes. Mediat lokale raportuan se 11 persona janë shpëtuar deri tash, duke përfshirë dy fëmijë. Shumica e tyre u gjetën me ndihmën e qenëve të trajnuar për nuhatje. Mendohet se përpos shtëpive, në mesin o objekteve të zëna nga dheu ishte edhe një piceri.


Shtuar më 11/11/2018, ora 10:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori