Rohan: Serbia nuk hyn në BE pa e njohur Kosovën
"Rritja fondamentale e Planit të Ahtisaarit është se e ka zgjidhur problemin e statusit të Kosovës njëherë e përgjithmonë, edhe nëse Pavarësia e shpallur para nëntë vjetësh nuk është njohur ende nga të gjitha palët", ka thënë ish-ndërmjetësi në negociatat për status të Kosovës, Albert Rohan.

Gjatë një interviste për "Kohën Ditore", me rastin e nëntëvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Rohan, i cili bashkë me presidentin Martti Ahtisaari kanë udhëhequr bisedimet e Vjenës, flet për problemet e mbetura në funksionimin e shtetit të Kosovës, si dhe për çështjet që ai mendon se duhet të jenë prioritet për vendin.

Qëllimi më i rëndësishëm që Kosova duhet ta ketë përpara vetes në vitet e ardhshme është ta zërë hapin me Serbinë në procesin e afrimit me Bashkimin Evropian, "ashtu që dy vendet të mundë të anëtarësohen në BE në të njëjtën kohë", thotë Rohan. /albeu.com/
Shtuar më 15/02/2017, ora 08:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori