Rinis gjyqi i Mubarak
Sot në Kajro rinis gjyqi ndaj ish-presidentit të vendit, Hosni Mubarak. Ai akuzohet për korrupsion dhe komplot. Ish-lideri u dënua qershorin e shkuar për komplotin që çoi në vrasjen e qindra civilëve gjatë protestave të vitit 2011">2011.

Protestat e 2011">2011 çuan në rrëzimin e regjimit të tij, megjithatë, në muajin janar, u vendos një rigjykim,pasi gjykata pranoi apelin e tij kundër dënimit me burgim të përjetshëm, duke cituar parregullsi proceduriale.

protestat e vitit 2011">2011, humbën jetën 850 persona. 84-vjeçari Mubarak mbahet në një spital ushtarak në Kajro, pasi ai ka probleme me shëndetin. /albeu.com/
Shtuar më 13/04/2013, ora 11:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori