Rikthehen tensionet e "luftës" në Mesdhe, veprimi i Turqisë tërbon Greqinë
Pavarësisht se u fol për një paqe, është rikthyer tensioi mes Greqisë dhe Turqisë.

Kjo për skak të dy anijeve turke të vendosura afër Qipros, në Varosia.

Shteti grek zyrtarisht ka reaguar duke dënuar këtë veprim të Turqisë duke e konsideruar shkelje "të qartë" të Rezolutave të Këshillit të Kombëve të Bashkuara.

Mësohet se ditën e nesërme, Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias do të zhvillojë një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ku do të diskutohet rreth kónfliktit në Mesdhe. /albeu.com/
Shtuar më 06/10/2020, ora 21:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori