Regjimi i Asadit arreston pjestarët e forcave speciale britanike?
Një numër i panjohur i forcave speciale britanike u arrestuan herët në mëngjes nga forcat e Bashar al-Assad në territorin e Gute lindore Siriane.

Siç raportohet nga agjencitë iraniane të lajmeve proqeveritare, forcat speciale janë kapur në territorin e Sirisë.

Ata cituan mediat libaneze se trupat u ngarkuan me infiltrimin e Sirisë për të marrë pjesë në një sulm në kryeqytetin Damask.

Raporti i medias thotë se Shtetet e Bashkuara dhe anëtarë të tjerë të NATO-s, duke përfshirë Jordanin dhe Izraelin, kishin planifikuar të nisin një sulm mbi disa fronte, por plani dështoi për shkak të përparimit të shpejtë të forcave të armatosura siriane gjatë muajit të kaluar.

Ministria britanike e Mbrojtjes thotë se raporti është i rremë, megjithatë, agjencia e Fars pohon se NATO po punon ngushtë me organizatat terroriste për të përmbysur Assadin nga pushteti.

Komploti dyshohet se ka planifikuar sulme ajrore masive nga Shtetet e Bashkuara, si dhe sulme nga aeroplanë izraelitë për të hapur rrugën për forcat tokësore. Kundërshtarët sirianë besojnë se marrja e “zonës së madhe të Damaskut mund të kontribuojë” mund t’i sjellë atyre “një fitore të shpejtë dhe të madhe”.

Sipas një burimi në këtë fushë evakuimin e civilëve nga Gute është në fakt një shkëmbimet civile për agjentët e huaj.
Shtuar më 13/04/2018, ora 10:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori