Refugjatja afrikane që bëri histori në zgjedhjet e SHBA-ve

Ajo është një ish refugjate, myslimane, nënë e tre fëmijëve dhe tanimë ligjvënësja e parë somaliane-amerikane në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Kjo ishte vërtet një fitore për një tetë vjeçare në atë kamp refugjatësh,” tha Ilhan Omar, 34 vjeç.

“Ishte vërtet një fitore për këtë grua e cila u detyrua të martohej që fëmijë. Ishte një fitore për të gjithë ata që ju është thënë se kanë kufizime në ëndrrat e tyre”.

Omar është më e vogla nga shtatë fëmijë. Ajo dhe familja e saj u larguan nga lufta civile në Somali dhe kaluan 4 vite në një kamp refugjatësh në Kenia.

Kur erdhi në SHBA në 1995, ajo fliste vetëm gjuhën e vendit të saj. Teksa anglishtja e saj u përmirësua, ajo nisi të përkthente eventet politike të gjyshit të saj në Qytetet Binjake.

Sot organizatorja e Minneapolis është shumë e zonja në administrim biznesi dhe atë politik, transmeton Ora News.

“Unë mendoj se i sjell zë të rinjve, sjell zërin e grave në komunitetin e Afrikës Lindore, sjell zërin e myslimanëve, sjell zërin e nënave të reja të cilat kërkojnë për mundësi”.

Ajo fitoi Distriktin e Shtëpisë 60B në juglindje të Minneapolis me 80% të vota. Nuk ishte çudi që Omar do të fitonte dhe një karrige në shtëpinë e Minnesotës në distriktin tepër demokratik. /albeu.com/
Shtuar më 12/11/2016, ora 17:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori