Referendumi i Katalunjës, votuesit sfidojnë Madridin (FOTO & VIDEO)
Referendumi i pavarësisë së Katalunjës ka filluar në mënyrë kaotike, me përplasjet që ndodhin kur policia përpiqet të parandalojë votimin.

Qeveria spanjolle ka premtuar të ndalë një sondazh që u shpall i paligjshëm nga gjykata kushtetuese e vendit, përcjell albeu.com.

Oficerët e policisë po i pengojnë njerëzit të votojnë dhe të marrin fletët e votimit dhe kutitë në qendrat e votimit.

Në kryeqytetin rajonal të Barcelonës, dëshmitarët thanë se policia po gjuante plumba gome gjatë protestave pro-referendum.

Tridhjetë e tetë vetë janë plagosur, shumica prej tyre lehtë, thonë shërbimet emergjente katalane, shkruan albeu.com.

Kreu katalonjës Carles Puigdemont ka dënuar "dhunën e pajustifikueshme" të shtetit spanjoll.

Dokumentet e votimit përmbajnë vetëm një pyetje: "A doni që Katalonia të bëhet një shtet i pavarur në formën e një republike?"

Ekzistojnë dy kuti: Po ose Jo. /albeu.com/Referendumi i Katalunjës, votuesit sfidojnë Madridin (FOTO LAJM)

Shtuar më 01/10/2017, ora 13:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori