Referendum historik, skocezët vendosin sot, "Po" ose "Kundër" Pavarësisë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Sot në Skoci do të mbahet referendumi historik, nëse shteti skocez do të jetë i pavarur apo do të qëndrojë në Britaninë e Madhe.

Sondazhet e fundit tregojnë se shumica e skocezëve janë kundër pavarësisë (52 %) dhe në mbështetje të mëvetësisë janë 48 %.

Kryeministri i Skocisë, Alex Salmond e konsideroi referendumin si me mjaft rëndësi, duke thënë se "ai është një mundësi që vjen njëherë në jetë".

Ndërsa, Cameron nga ana e tij tha se "do ti thyhet zemra" në rast se Skocia e shpall pavarësinë. /albeu.com/


Shtuar më 18/09/2014, ora 09:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori