Rebelët pushtojnë veriun e Bregut të Fildishtë
Rebelët në Bregun e Fildishtë kanë pushtuar një qytet të tretë në perëndimin e vendit afrikan, por qeveria ka dërguar menjëherë përforcime dhe luftime të reja mund të nisin në orët në vazhdim.
”Rebelët arritën të merrnin kontrolloin e Tuleplus, pas luftimesh që zgjatën gjatë të gjirthë të dielës”, shkruhej në një komunikatë të Frontit për Lirimin e vendit.

Organziata rebele është e lidhur ngushtë me fituesin e zgjedhjeve, Alassane Ouattara, i cili pengon ndërrimin e pushteteve duke mbajtur me dhunë pushtetin, edhe pse humbi në zgjedhjet presidenciale. /albeu.com/

Shtuar më 07/03/2011, ora 18:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori