Rastësitë më të mëdha botërore që nuk do ta besoni se kanë ndodhur (FOTO LAJM)

1. Parashikimi i Mark Twain
Pëlqej
Historia botërore numëron shumë ngjarje që duket se janë vite dritë përpara kohës së tyre.

Ne nuk e dimë nëse ata janë të rastësishëm apo jo, por ata janë me siguri interesante dhe tërheqin vëmendjen tonë, përcjell albeu.com.

Mësoni më shumë rreth ngjarjeve historike dhe situatave që njerëzit ende nuk mund t'i kuptojnë. Ndoshta ju do të jeni i pari që do të zgjidhni misteret!

1. Parashikimi i Mark Tëain

Mark Tëain u lind më 30 nëntor 1835, pak pas shfaqjes së kometës së Halley. Në vitin 1909, ai thoshte me shaka: "Unë erdha me kometë në vitin 1835, dhe do të dal me të herën tjetër që duket". Këto fjalë doli të ishin profetike: më 21 prill 1910, Tëain vdiq nga angina ditën e kthimit të kometës.

2. Mallkimi i Tamerlanit

Më 20 qershor 1941, u hap varri i Tamerlanit, një pushtues turko-mongol. Sarkofagi kishte një mbishkrim në të: "Kushdo që hap varrin tim do të lëshoj një pushtues më të tmerrshëm se unë." 2 ditë më vonë, Gjermania naziste sulmoi BRSS.


3. 2 të huaj zbulojnë se janë binjakë

Këto binjakë Ohio, të ndara pas lindjes së tyre, nuk dinin për ekzistencën e njëri-tjetrit. Megjithatë, ata kanë jetuar shumë jetë të ngjashme. Prindërit e tyre adoptues i emëruan të dy ata James. Të dy kishin një qen me emrin Toy, dhe të dy kishin profesione të ngjashme. Jo mjaftueshem? Këtu vjen më shumë: ata të dy u martuan me gratë të quajtur Linda dhe u divorcuan. U martuan përsëri, secili me një grua me emrin Betty.

4. Bombardimi nga e ardhmja

Në 1932, gazetari J. Bernard Hutton dhe fotograf Joakim Brandt shkuan në zonën e anijeve të Hamburgut për të bërë një raport. Ata u kthyen të frikësuar dhe të tronditur, duke u thënë të gjithëve për sulmin ajror në qytetin e Hamburgut. Brandt pohoi se ai kishte marrë fotografitë e vendit. Megjithatë, kur zhvilloi fotot, nuk kishte asgjë për ta - as bombardimet as ndonjë lloj tjetër sulmesh.

11 vjet më vonë, Hutton lexoi informacion në një gazetë në Londër për bombardimet e Hamburgut të quajtur Operacioni Gomorra. Ne nuk e dimë nëse kjo ishte një rastësi, por Hutton pohoi se ai e pa pikërisht të njëjtin sulm në vitin 1932.

5. "Gjyshi im duket sikur Johnny Depp."

Gjyshi i një përdoruesi të Imgurit me të vërtetë duket sikur Johnny Depp. Rastësi apo rimishërim?

6. Parashikimet e Cartoon

Në një nga episodet e Johnny Bravo, ju mund të shihni një poster në mur që thotë "Së shpejti". Ky episod u transmetua 5 muaj përpara sulmeve terroriste më 11 shtator.

Simpsons ka shumë referenca politike. Por, çfarë nëse ju kemi thënë se karikaturë mund të parashikojë të ardhmen ndonjëherë? Në vitin 2000, episodi "Bart për të Ardhmen" tregon Donald Trump si President i Shteteve të Bashkuara. Kush e dinte?

7. Një avion nga e ardhmja

Në vitin 1935, Air Marshal Sir Robert Victor Goddard shqyrtoi një aeroport të braktisur në Edinburg. Gjatë rrugës në shtëpi, ai mori një stuhi dhe duhej të kthehej në aeroport për strehim. Aeroporti i vjetër dukej shumë i gjallë dhe funksional. Në shiritin e uljes, ai pa një aeroplan që nuk e kishte parë më parë.

4 vjet më vonë, Goddard u dërgua përsëri në atë aeroport. Ai e pa të njëjtin aeroplan që ai nuk ishte në gjendje të pranonte në vitin 1934: modeli quhej Miles Magister. Prodhimi i këtij modeli filloi në vitin 1937, pothuajse 3 vjet pasi Goddard e pa atë për herë të parë.


8. Bashkimi Evropian në vitin 1968

Në vitin 1968, shkrimtari i shkencave fiction John Brunner botoi romanin e tij Stand on Zanzibar. Komploti përshkruan Bashkimin Evropian që u krijua zyrtarisht në vitin 1993.

9. Një hipster në të kaluarën

Ju patjetër mund të shihni një njeri që nuk duket si njerëzit e tjerë në këtë foto të marrë në vitin 1941 gjatë hapjes së Urës së Artë, British Columbia. I riu u quajt "hipster" për shkak të pamjes së tij. Epo, hidhni një sy në hairstyle e tij, rroba dhe syze dielli: ata janë të gjithë shumë moderne për atë kohë.

10. Eddie Murphy nga vitet 1930

Një tjetër rast i mrekullueshëm i "rimishërimit" të famshëm është Eddie Murphy. Ai duket si një kopje e përsosur e një njeriu në një fotografi nga vitet 1930. Ndoshta disa njerëz e njohin sekretin e rinisë së përjetshme.

11. Libri që parashikoi krizën financiare botërore

Romani Atlas Shrugged, i shkruar nga Ayn Rand, u botua për herë të parë në vitin 1957. Sipas komplotit, qeveria amerikane përpiqet të kontrollojë biznesin më shumë, ekonomia e planifikuar zëvendëson tregun e lirë dhe bota përjeton një krizë të rëndë financiare. Disa njerëz duket se besojnë se libri parashikoi krizën financiare të vitit 2008. /albeu.com/

Shtuar më 17/10/2017, ora 09:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori