Rafineritë e Arabisë Saudite sulmohen me dron, të gjithë i tremben një Lufte të Madhe me Iranin
Arabia Saudite ka pësuar sulmin më të keq në fushat e saj të naftës që prej fillimit të luftës në Jemen.

Dronë të armatosur kanë goditur sot në orë katër të mëngjesit, një nga qendrat më të rëndësishme të përpunimit të naftës në Abqaiq, në afërsi të bregdetit në Gjirin Persik.

Flakët në depozitat e djegura mund të shiheshin nga milje larg, shoqëruar nga një seri shpërthimesh.

Menjëherë më pas, një tjetër dronë tjetër goditi fushën naftëmbajtëse të Kharais, dyqind kilometra larg.

Sulmet me drone nuk janë pretenduar nga askush deri më tani, por të dyshuarit më të mëdhenj janë rebelët e Jemen Houthi nga Jemeni

Vitet e fundit, pas ndërhyrjes Saudite në luftën civile në muajin mars të vitit 2015, Houthis kanë kryer dhjetëra sulme me raketa dhe dronë mbi aeroporte, rafineri dhe bazat ushtarake në Arabinë Saudite.

Abqaiq ndodhet 60 kilometra larg qytetit kryesor Saudit në Gjirin Persik Dhahran. Ai është një rajon me një pakicë të fortë shiite. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që kryengritësit të kenë drone të sofistikuara siç janë ato të përdorura për të goditur vendet e naftës, ndërsa Houthi kanë zhvilluar flotën e tyre nga modelet iraniane.
Shtuar më 14/09/2019, ora 12:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori