E FUNDIT/ Meta nuk mban më, e quan "Rilindjen" organizatë mafioze (VIDEO)
Qytetërimet që dikur lulëzonin por sot janë zhdukur (FOTO LAJM)

Jugosllavia, një vend i Evropës juglindore, i krijuar në vitin 1918 si "Mbretëria e serbëve, kroatëve dhe sllovenëve", e riemërtuar Jugosllavi një dekadë më vonë, bashkoi shumë territore kulturore dhe etni të ndryshme që ishin pjesë e ish Perandorisë Austro-Hungareze. Kombi i ri përfshinte shtetet aktuale të Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Serbisë, Malit të Zi, Kosovës dhe Maqedonisë. Por Jugosllavia u ballafaqua më shumë grindje në shekullin e 20-të: u shkatërrua dhe u pushtua gjatë Luftës së Dytë Botërore, e ribashkuar nën udhëheqjen komuniste pas luftës, e ndjekur më vonë nga luftimet gjatë viteve 1990. Tani që vendi zyrtarisht nuk është më, pjesa më e madhe e rajonit po përjeton paqe më të madhe.
Nga rënia e perandorive të lashta në riemërimin e vendeve ekzotike, harta e botës duket shumë e ndryshme nga ajo që ishte një shekull më parë.

Shtuar më 23/05/2019, ora 18:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori