Qeveria spanjolle "luftë" me prostitutat, ato kërkojnë të drejta si punëtorët

Sindikata e parë spanjolle e punëtorëve të seksit premton se do të kërkojë të "njëjtat të drejta pune" për anëtarët e saj si punëtorët e tjerë. "Punonjësit e seksit meritojnë të njëjtat të drejta pune si pjesa tjetër e shoqërisë spanjolle", u tha gazetarëve në Barcelonë, Konxa Borrell, kreu i bashkimit të OTRAS.

Deklarata erdhi një ditë pasi kryeministri Pedro Sanchez, i cili dëshiron të shfuqizojë prostitucionin, tha se Ministria e Punës kishte nisur procedurat për të sfiduar ekzistencën e bashkimit OTRAS në gjykatë.

Borrell tha se kjo dëshirë për të shfuqizuar prostitucionin "fsheh moralizmin dhe urrejtjen e thelë ndaj punonjësve të seksit".

Ajo theksoi se për punonjësit e tjerë të seksit, marrja e të drejtave të punës si një kontratë, pagë fikse, pushim i lehonisë, pushimeve të lindjes, pushimeve ose daljes në pension ishte "një utopi".

Puna seksuale tolerohet në Spanjë - e cila nuk është as e paligjshme dhe as e rregulluar me ligj- por Sanchez erdhi në pushtet në qershor me një agjendë të fortë feministe që premtonte të luftojë shfrytëzimin e grave.

Të premten, zëdhënësja e qeverisë Isabel Celaa tha "kjo qeveri nuk do të lejojë në asnjë mënyrë një sindikatë të punëtorëve të seksit".

Ministri i Punës Magdalena Valerio u tha gazetarëve të enjten se ishte e tronditur nga fakti se një bashkim i tillë ishte miratuar.

"Si ministër dhe anëtar i një qeverie feministe, kurrë nuk do të kisha dhënë OK për këtë që të publikohej në gazetën zyrtare shtetërore," tha ajo.

Valerio shtoi se kjo ka qenë një nga shqetësimet më të mëdha në jetën e saj.
Shtuar më 31/08/2018, ora 23:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori