Putin "nuk lëshon pe", vjen deklarata bombë pas dëbimit të diplomatëve rus
Vladimir Putin gjantë një tubimi politik në Krimea ditën e djeshme lëshoi ​​kërcënime për hakmarrje ndaj Britanisë mbi zotimin e Theresa May për të dëbuar 23 diplomatë rusë nga Britania pas helmimit me agjentin nervor Salisbury të ish-spiunit Sergei Skripal dhe vajzës së tij.

Presidenti rus e quajti një lëvizje "absolutisht të papranueshme".

Duke folur për deputetët, May dje i dha agjentëve të panjohur të inteligjencës të Rusisë një javë për t'u larguar nga Britania e Madhe, përcjell albeu.com

Ajo gjithashtu deklaroi se Britania e Madhe do të ndërpresë 'të gjitha kontaktet e nivelit të lartë' me vendin, do të vendosë sanksione të reja dhe do të mund të kapte asetet fitimprurëse në Londër të miqve të Putinit.

Por reagimi i Rusisë ngre perspektivën e një përshkallëzimi të situatës, Putin paralajmëroi gjithashtu se edhe zyratrët e Britanisë në Rusi do të dëbohen nga Moska si shenjë hakmarrjeje.

May dënoi drejtpërdrejt Putin në deklaratën e saj në parlament ditën e djeshme tha se ajo ishte e vendosur se masat do të "rrënjosnin thelbësisht aftësinë e inteligjencës ruse" në Britani të Madhe.

"Ata kanë trajtuar përdorimin e këtij helmi me sarkazëm dhe përbuzje ... Nuk ka përfundime të tjera përveç se shteti rus është përgjegjës për tentativën e vrasjes së Sergei Skripal dhe vajzës së tij", tha zonja May. /albeu.com/

Shtuar më 15/03/2018, ora 11:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori