Putin kërcënon BE-në: Po të dua e marr Kievin për dy javë
Pëlqej
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin vazhdon retorikën e tij agresive kundrejt Perëndimit lidhur me çështjen e Ukrainës.

Mësohet se Putin ka patur një bisedë telefonike me kreun e Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso dhe i ka thënë se "po të dua e marr Kievin për dy javë".

"Në qoftë se dëshiroj, Kievin mund ta marrë për dy javë”, i ka thënë Putin, Barrosos, shkruan britanikja, "The Telegraph".

Thuhet se Putin në këtë mënyrë i është kundërpërgjigjur Perëndimit, lidhur me faktin se shtetet perëndimore kanë nisur "vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë".

Ky kercenim vjen ne nje kohe qe zyrtare te larte ukrainas kane thene se Rusia dhe Ukraina tashme jane ne lufte me njera-tjetren.

Bashkimi Evropian po ashtu ka paralajmeruar se "ekziston rreziku" qe konflikti te perhapet pertej Ukraines./albeu.com/


Shtuar më 02/09/2014, ora 12:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori