Putin do marrë mesazhin e duhur! Ja si kundërpërgjigjet Kremlini
Situata kaotike në Siri mes Fuqive të Mëdha dhe ISIS, do t'u lejojë militantëve të ISIS të mund t'u jepet mundësia e krijimit të një korridori me dalje në Raqqa.

Kjo situatë i jep Perëndimit një fitore në Irak, duke stabilizuar një shtet ku dhe Turqia, formalisht partnere me Perëndimin, ka ngritur hapur pretendime territoriale, duke synuar pjesëmarrje në trajtimin eventual të çështjes kurde.

Deklaratat e Erdogan për Selanikun dhe Thrakën, apo edhe rishikimin e Traktatit të Lozanës vijnë në vështrim dhe të kësaj gjeopolitike ku Turqia po angazhohet.

Por, skenari i korridorit sirian për militantët e ISIS ka nxitur Kremlinin që të kujtojë se "do të marrë vendime politike dhe ushtarake në një sitatë të tillë".

Por klima e tensioneve mes dy fuqive i'a ka lënë të lirë vendin shantazheve.

Kjo gjë e ka detyruar Rusinë që të bëhet gati për çdo sulm të mundshëm.

Së fundmi rusia ka përfshirë rreth 40 milionë njerëz në një stërvitje për emergjencat.

SHBA-të gjithashtu janë në lëvizje. Britania e madhe bllokoi dje llogaritë bankare të "Russia Today", një akt që u lidh me kauzat e amerikanëve se nga Rusia po kryen hakerime që ndikojnë në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Lidhur me këtë, Putin është përgjigjur se SHBA-të po kryejnë sulme kibernetike, transmeton "Respublica".
Shtuar më 19/10/2016, ora 12:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori