Punëtorët grekë protesta masive kundër qeverisë (FOTO LAJM)

Sindikatat e punëtorëve në Greqi kanë thirrur një protestë kombëtare që zhvillohet në Athinë, por edhe në qytete të tjera të shtetit grek.

Punëtorë të transportit publik, të aeroporteve, administratës publike dhe disa nga spitalet kanë lënë punën sot dhe kanë dalë shesheve.

Ata duan që të ulen taksat e qeverisë, çmimet e ushqimeve dhe janë kundër uljesrrogave dhe pensioneve.

Syriza ka pasur edhe përplasje midis përfaqësuesve të saj, pasi disa prej deputetëve kanë kërkuar që edhe ata t’i bashkohen grevës, në shenjë mos-dakordësie me propozimet e Bashkimit Europian. /Albeu.com/
Shtuar më 12/11/2015, ora 20:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori