Protesta ndaj murit qe po nderton Izraeli
Albeu.com
Palestinezët dhe aktivistët në përkrahje të paqes ndërkombëtare kanë protestuar për “Murin e Turpshëm” që ka nisur të ndërtojë Izraeli për të izoluar Bregun Perëndimor.
Izraeli ka bërë ndryshime në rrugëtimin e murit me arsyetimin se palestinezët mund të bëjnë sulme edhe kundër vendbanimeve çifute në Bregun Perëndimor. Nisja e punimeve nga inxhinierët izraelitë në një pikë shumë pranë fshatit palestinez, Bilin, në Bregun Perëndimor ngjalli reagimin e palestinezeve dhe vullnetarëve të mbrojtjes së paqes ndërkombëtare.
Shtuar më 15/02/2010, ora 15:24
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori