Princesha e Britanisë pranohet në universitet edhe pse kishte nota shumë të ulëta
Mbesa e Mbretëreshës, Princesha Eugenie, u pranua në Universitetin e Neëcastle pavarësisht notave të saj shumë të ulëta.

Disa nga pedagogët kanë argumentuar se ajo u pranua në sajë të statusit të saj mbretëror dhe jo aftësive të saj akademike.

Princesha aplikoi për letërsi angleze në Neëcastle në vitin 2009, por u refuzua pasi aplikacioni i saj nuk u vlerësua.

Sipas profesorit të historisë , Martin Farr, universiteti ishte "i tmerruar" kur zbuloi mbesa e Mbretëreshës ishte refuzuar dhe menjëherë i ofroi asaj një vend në një kurs alternativ.

"Ne kishim në Universitetin e Neëcastle një nga mbesat e Mbretëreshës, Princesha Eugenie," tha Farr gjatë konventës vjetore të grupit anti-monarkist të Maqedonisë.

"Dhe një mik i imi. i cili ishte italian, ishte zyrtari i pranimeve dhe pa se aplikacioni i saj nuk ishte aspak i mire. Kur universiteti kuptoi se kush ishte aplikanti, ndryshoi mendim", tha Farr.

Ai akuzoi institucionin se i kishte ofruar Princeshes një vend të pamerituar. /albeu.com/

Shtuar më 18/07/2017, ora 16:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori