Prifti ndahet nga jeta, dhuron respiratorin e tij për të riun e prekur nga koronavirusi
Prifti italian Giuseppe Berardelli hoqi dorë nga respiratori i tij për të shpëtuar një djalë të ri dhe për këtë arsye raportojnë mediat vendase humbi edhe jetën.

Giuseppe Berardelli, kryeprifti i Casnigo (Bergamo), vdiq në moshën 72 vjeç. Ai u pranua në spitalin Lovere pasi kontraktoi koronavirusin. Ai hoqi dorë nga respiratori që komuniteti në famullinë e tij kishte blerë që ai t’ia dhuronte një pacient të ri.

Një gjest solidariteti që zhvendosi komunitetin ku ai jetoi për 14 vjet. Më shumë se 50 priftërinj kanë humbur jetën e tyre për shkak të epidemisë covid-19.

Zgjedhja e tij e guximshme dhe altruiste u rrëfye nga një punonjës shëndetësor nga shtëpia e pensionit San Giuseppe në revistën Araberara. “Jam thellësisht i tërhequr nga fakti që Don Giuseppe Berardelli – për të cilin komuniteti i famullisë kishte blerë një frymëmarrës – hoqi dorë për t’ia caktoni dikujt më të ri se ai. “” Ai ishte një njeri i thjeshtë, i hapur, me një dashamirësi dhe disponueshmëri të madhe për të gjithë, besimtarët dhe jo-besimtarët. Një kryeprift i dashur nga të gjithë “, është dëshmia e Giuseppe Imberti, kryetarit të Casnigo .

Sipas gazetës Avvenire, të paktën pesëdhjetë fetarë kanë vdekur nga koronavirusi, shumë prej tyre në provincën e Bergamo. Midis tyre, Don Savino Tamanza, një prift 75-vjeçar nga Bergamo, i cili vdiq në orët e para të pasdites së 21 Marsit.
Shtuar më 24/03/2020, ora 21:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori