Polonia dhe Lituania dalin kundër vendimit të Trump për hapjen e burgjeve sekrete të CIA-s
Pëlqej
Polonia dhe Lituania kanë bërë të ditur sot se nuk do të lejojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës të hapin burgje të reja sekrete në tokën e tyre.

Reagimi i dy shteteve evropiane vjen pasi Presidenti Donald Trump vendosi të riaktivizojë programin e vjetër të CIA-s, sipas të cilit dyshuarit e ndaluar për terrorizëm marren në pyetje jashtë vendit.

Lituania dhe Polonia janë aleate të ngushta të ShteteveBashkuara, të cilat kanë lejuar praninë e burgjeve sekrete në territorin e tyre, burgje këto që janë përdorur në luftën kundër terrorizmit pas 11 shtatorit 2001, nën administratën e Presidentin Xhorxh W. Bush./aleu.com/
Shtuar më 26/01/2017, ora 23:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori