E FUNDIT/ Rekord! COVID-19 u merr jetën 19 shqiptarëve në 24 orët e fundit
Politikani i ri gjerman i cili mund të rrëzojë Angela Merkel dhe Martin Schulz
Njihuni Kevin Kühnert, kryetar i Forumit Rinor të Partisë Socialdemokrate SPD-së në Gjermani i cili mund të marrë jo vetëm kreun e partisë, por edhe kancelarin gjerman.

Në moshën 28 ​​vjeç, kreu i të rinjve të Partisë Social Demokratike (SPD), është kundër koalicionit të partisë së tij me të konservatorëve të Angela Merkel, përcjell albeu.com

"Nuk mund të gjesh askënd brenda partisë i cili është i ngazëllyer për të hyrë në një koalicion tjetër të madh", u tha Kühnert gazetarëve të enjten në Berlin, duke thënë se ai do të vazhdojë të inkurajojë SPD-në për të ndaluar bisedimet me konservatorët në konventën speciale të partisë në Bonn të dielën.

600 delegatë në atë konferencë, numri i të cilëve do të përfshijë 80 deri 90 Jusos, kanë autoritetin të miratojnë bisedimet zyrtare të koalicionit me konservatorët e Merkelit ose t'i ndalojnë ato plotësisht.

Nëse delegatët nuk votojnë, kjo ndoshta do të thotë zgjedhje të reja për Gjermaninë, me siguri dorëheqja e kryetarit të SPD-së dhe ish-Presidenti i Parlamentit Europian Martin Schulz dhe, me gjasë, fundi i kancelares së Merkelit.

Kjo mund të nënkuptojë gjithashtu një debat tjetër zgjedhor për SPD, i cili aktualisht është në 18.5 për qind në sondazhet e opinionit publik.

Kühnert tha se ishte i gatshëm të merrte të gjitha këto rreziqe jo të pakëndshme në interes të bërjes së SPD-së konkurruese dhe kthimin e saj në parimet e saj kryesore të majtë, të cilat ai mendon se janë zhdukur nga bashkëpunimi i partisë me Merkelin në koalicionet e qendrës.

"SPD është në një situatë të keqe", tha Kühnert. "Pa marrë parasysh se çfarë bëjmë, disa njerëz do të ndjehen të fyer."

Kühnert tha se rezultati i votimit të partisë së së dielës, mbi të cilin shumë varet nga Gjermania politike, ishte "plotësisht i hapur", duke shtuar se ai ishte optimist se ai dhe mbështetësit e tij kishin "një shans realist për të fituar votën".

Pas rënies historike të SPD në zgjedhjet kombëtare të Gjermanisë shtatorin e kaluar, kandidati i mundshëm i kancelarit Schulz njoftoi se partia nuk do të rinovojë partneritetin e saj me Merkelin dhe në vend të kësaj do të kryesojë në opozitë. Por ai ndryshoi mendjen e tij në fund të nëntorit, pasi konservatorët dështuan të arrijnë konsensus me të Gjelbrit dhe me Demokratët e Lirë të Pro-Biznesit; Schulz ka mbrojtur një koalicion të madh që nga ajo kohë. /albeu.com/

Shtuar më 09/02/2018, ora 14:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori