Policia ndërhyn në zgjedhjet për kreun e Cosa Nostra-s, arreston 27 mafiozë
Pëlqej
Policia italiane ka arritur që të prishë zgjedhjet në kupolën e Cosa Nostras.

Të paktën 27 persona kanë përfunduar në pranga nën akuzën e pjesëmarrjes në organizata mafioze, kërcënime me jetë, biznese abuzive, trafik droge dhe transferime të jashtëligjshme pasurish.

Prej kohesh kishin nisur hetimet, sipas të cilave rezulton se Cosa Nostra ka një mekanizëm të mirëfilltë elektoral për të zgjedhur krerët e rinj drejtues apo dhe ndryshimet në strukturat.

Operacioni i policisë së Palermos në orët e para të mëngjesit, ka zbuluar edhe riorganizimin e brendshëm të familjes mafioze Santa Maria Di Gesu dhe aftësitë e saj për infiltrim në strukturat ekonomike lokale.

Brenga familjes mafioze zhvillohen zgjedhje të mirëfillta për drejtuesit.

Mjafton një ngritje dore në shenjë pohimi për të dhënë aprovimin e çdo anëtari, ndërsa procedurat e përzgjedhjes dhe propozimet janë privilegj vetëm i kreut të Familjes apo këshilltarit të tij. /albeu.com/
Shtuar më 21/11/2017, ora 23:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori