Përplasja në Egje, telefonatë e tensionuar mes Tsipras dhe Yildrim
Pëlqej
Marrëdhëniet mes Greqisë dhe Turqisë janë tensionuar gjatë dy ditëve të fundit lidhur me çështjet e vazhdueshme në Egje dhe në Qipro.

Ndërsa të hënën, një anije turke dhe një anije greke bregdetare u përplasën në shpellat e Kardak, duke rifilluar tensionet në një çështje të vjetër prej dy dekadash që rrjedh nga mosmarrëveshja më e madhe e ujërave territorialeEgje.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi Greqinë të martën për veprime provokuese në ditët e fundit, përcjell albeu.com

"Askush nuk duhet të mendojë se përpjekjet oportuniste në eksplorimin e gazit jashtë Qipros apo ishujt e Egjeut kalojnë pa u vënë re. Ne i paralajmërojmë ata që tejkalojnë kufijtë e tyre për të mos bërë gabime të gabuara duke u përpjekur të përfitojnë nga fokusi i Turqisë në ngjarjet në jug të saj", tha Erdogan.

Ndërkohë, kryeministri Binali Yıldırım i tha homologut të tij grek Alexis Tsipras në një telefonatë të martën vonë se Greqia duhet të marrë masat e nevojshme për të çarmatosur tensionetEgje.

Yıldırım dhe Cipras theksuan se çështja duhet të zgjidhet përmes dialogut dhe ranë dakord të organizojnë një takim midis zyrtarëve ushtarakë të të dy vendeve.

Të dy vendet gjithashtu kanë probleme diplomatike mbi të drejtat e komuniteteve turko-muslimane dhe greko-ortodokse, si dhe mbështetjen apo mosveprimin e Greqisë për grupet terroriste që synojnë Turqinë.

Kontrolli i ujërave territoriale në Detin Egje mbetet një çështje problematike midis dy vendeve. /albeu.com/


Shtuar më 14/02/2018, ora 12:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori