Përplasja me Turqinë, grekët shpenzojnë qindra milion euro për "nëpërkat" e qiellit (FOTO LAJM)

Pëlqej
Greqia ka vendosur që të shpenzojë 1.5 miliard euro për të modernizuar flotën e saj të avionëve F-16 Viper (nëpërka).

Marrëveshja është arritur dhe të henën fillojnë procedurat. Më këtë investim grekët synojnë që të instalojnë sistem moderne luftimi tek modelet më të reja të avionëve të tyre të blerë nga SHBA-të, shkruan Albeu.com.

Modernizimi do të bëhet pikërisht nga SHBA-të dhe pritet që në fund të vitit 2028 të jetë investuar në 85 avionë F 16 Viper, të cilët përdorën nga Greqia.

Vendimi erdhi pas tensioneve të shtuara në Egje me Turqinë. /albeu.com/
Shtuar më 14/09/2018, ora 11:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori