Përdoruesit e Android vetëm dy ditë kohë! Çfarë pritet të ndodhë me WhatsApp-in
WhastApp është një nga aplikacionet më të përdorura në të gjithë botën.

Ky aplikacion përdoret gjerësisht për të komunikuar, me tekst, zë por edhe video.

Por një lajm i rëndësishëm vjen për të gjithë përdoruesit e kësaj platforme komunikimi.

Që nga 12 nëntori, të gjitha mesazhet ne WhatsApp që nuk janë ruajtur do të fshihen përgjithmone.

Njoftimi është për shkak të një marrëveshjeje midis WhatsApp dhe Google, për të lejuar të gjitha bisedat, fotografitë dhe videot e ngarkuara nga aplikacioni të ruhen në Google Drive.

Në një deklaratë në faqen e internetit të WhatsApp, kompania shpjegoi se “për të shmangur humbjen e këtyre të dhënave, ne ju rekomandojmë që të ruani të dhënat tuaja WhatsApp para datës 12 nëntor 2018.”

Ndryshimi do të ndikojë vetëm në përdoruesit e Android, pasi WhatsApp tashmë ka një marrëveshje me Apple kështu që përdoruesit e iPhone mund t’i ruajnë të dhënat e tyre në cloud iCloud.

Si te veproni

Hapni WhatsApp.

-Zgjidhni butonin “Menu”, “Settings”, “Chat” dhe klikoni mbi Backup.

-Ju mund të zgjidhni “Ruaj” për të krijuar një rezervë menjëherë.

-Gjithashtu mund të klikoni “Ruaj te Google Drive” dhe përzgjidhni frekuencën me të cilën dëshironi që kopjet rezervë të ruhen.

-Nëse nuk keni një llogari të Google Drive, shtypni “Shto llogari”.

Zgjidhni “Ruaj duke përdorur” për të zgjedhur llojin e rrjetit që dëshironi të përdorni për të ruajtur kopjet rezervë.

Ky ndryshim do të ndikojë vetëm në përdoruesit e Android, sepse Whatsapp tashmë ka një marrëveshje me Apple, i cili u lejon klientëve të saj të ruajnë bisedat dhe skedarët e tyre përmes iCloud. /albeu.com/
Shtuar më 10/11/2018, ora 14:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori