Përdhunohet murgesha, gjendet i vdekur dëshmitari i vetëm
Një dëshmitar në gjyqin e një peshkopi indian të akuzuar për përdhunimin e një murgeshë, ka vdekur.

Kjo ka nxitur një hetim mbi vdekjen e tij. Kuriakose Kattuthara ishte rreth 62-vjeç.

Ai vdiq vetëm disa javë pasi dha dëshminë e tij në rastin kundër peshkopit Franko Mulakkal, i cili është akuzuar për përdhunimin e një murgeshë.

Mulakkal, me bazë në shtetin e Punjab, u akuzua se përdhunoi një murgeshë gjatë vizitave të tij në shtetin Kerala në jug të Indisë. Ai mohon akuzat dhe aktualisht është në liri me kusht, në pritje të gjykimit.


Kattuthara vdiq mbrëmjen e kaluar. Ne do të hetojmë rrethanat e vdekjes së tij dhe do të bëhet autopsia,”-tha A.R. Sharma, një zyrtar i lartë i policisë në Punjab.

Kattuthara ishte një prift në fshatin Dasuya në Punjab. Ai ishte midis dhjetëra dëshmitarëve që duhej të dëshmonin në gjyqin e MulakkalKerala.

Ky është një rast i rrallë i një murgesge që publikisht akuzon një epror Kishe për përdhunim.

Arrestimi i Mulakkal në shtator pasoi javë të protestave nga murgeshat në Kerala duke bërë thirrje për ndjekjen penale të tij.

Javën e kaluar, një gjykatë lokale në Kerala i dha atij lirimin me kusht. Pas lirimit të tij, peshkopi u kthye në Punjab për tu mirëpritur si një hero, me përkrahësit që brohorisnin kur po kthehej në shtëpi.
Shtuar më 23/10/2018, ora 14:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori