Pentagoni akuzon Kinën për spiunazh kibernetik
Departamenti amerikan i mbrojtjes thotë se Kina është duke kryer sulme kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara në përpjekje për të marrë informacion në lidhje me politikën e jashtme dhe planet ushtarake amerikane.

Në një raport të ri mbi ushtrinë kineze, Pentagoni thotë se spiunazhi kibernetik ka në shënjestër kompanitë amerikane dhe rrjetet kompjuterike të qeverisë së SHBA-së, transmeton Voa.

Raporti i publikuar të hënën, thotë se Kina është duke përdorur sulme kibernetike për të mbledhur informacion, si pjesë e një përpjekjeje më të gjerë të spiunazhit industrial ushtarak lidhur me teknologjinë amerikane dhe perëndimore.

Raporti gjithashtu vë në dukje se Kina po modernizon raketat balistike me rreze të shkurtër dhe është duke rritur numrin e raketave me rreze të mesme veprimi. /albeu.com/
Shtuar më 07/05/2013, ora 18:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori