PE voton legjislacionin e ri për duhanin
Pëlqej
Ligjvënësit evropianë votojnë sot legjislacionin e ri gjithpërfshirës për industrinë e duhanit. Në të parashikohen rregulla më të ashpra sa i takon reklamave të duhanit dhe shkrimeve nëpër paketa, si dhe rishikohen rregullat për cigaret elektronike. Ky votim në Parlamentin Evropian po bëhet pas disa muajsh të mospajtimeve të thella me industrinë e duhanit, e cila argumenton se rregullat e reja do të kufizojnë lirinë e konsumatorëve. Analistët thonë se trajtimi i sëmundjeve të ndërlidhura me pirjen e duhanit kushton afro 34 miliardë euro në vit, ndërsa Bashkimi Evropian vlerëson se për një vit ndodhin afro 700 mijë vdekje të ndërlidhura me pirjen e duhanit në 28 vendet e BE-së./albeu.com/
Shtuar më 08/10/2013, ora 12:43
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori