Pasuria e pafund e Gadafit
Regjimi libian i Moamer Gadafit ka fshehur përmes 10 miliard krunave (më shumë se një miliard dollarë) në Suedi, si mjete të ngrira, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Geteburgu.
Gazeta suedeze "Dagens niheter" shkruan se janë prezentë njohuri me të cilat mjetet e tilla i lidhin me "një numër të madh të personave dhe grupeve rreth Gadafit".

Sipas të dhënave në gazetën suedeze, me siguri bëhet fjalë për më shumë para nga ato të përmendurat 10 miliardë kruna të ngriraSuedi.

Gjithashtu janë publikuar edhe të dhëna rreth pronës së Gadafit në Danimarkë.
Partia Liberale majtiste daneze (Venstre) doli me kërkesë që të shiten objektet luksoze të Gadafit në zonën e Kopenhagës, vlera e të cilave vlerësohet në rreth 30 miliard dollarëve.

Venstre dëshiron të hollat nga shitja, t`i destinohen Libisë të cilët kanë ikur nga lufta qytetare në vendlindje, shkruan gazeta ditore daneze "Politiken" në web faqen e saj. /albeu.com/
Shtuar më 23/03/2011, ora 15:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori