Pas tërmetit 7.4 ballësh, Zenlanda e Re goditet nga tsunami (FOTO LAJM)

Vetëm dy orë nga tërmeti i fuqishëm 7.4 ballë të shkallës Rihter, Zelanda e Re është goditur edhe nga tsunami.

Zyrtarët e Zelandës së Re kanë thënë se tsunami arriti në bregdetin verilindor dhe se valëta e para të tij nuk kishin të mëdha, por tsunami do të jetë aktiv për disa orë.

Sipas medieve ndërkombëtare mësohet se epiqendra e tërmetit ishte 91 km nga Christchurch, qyteti më i madh në Ishullin Jugor të vendit.

Banorët janë paralajmëruar që të zhvendosen nga bregdeti në brendësi të vendit, apo në vende më të larta.

Ndërkohë, nuk dihet ende për shkallën e dëmeve dhe për numrin e të lënduarve.

Jon Key, kryeministri i vendit ka shkruar në "Twitter" se mbrojtja civile është duke monitoruar ndikimin e tërmtit, raporton BBC.
Një tërmet i vitit 2011 në Christchurch la të vdekur 185 persona. /albeu.com/
Shtuar më 13/11/2016, ora 15:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori