Parlamenti i Krimeas propozon referendum
Parlamenti i Krimeas, ka propozuar sot mbajtjen e një referendumi për të përcaktuar të ardhmen e rajonit pas trazirave që kanë përfshirë këtë rajon.

Propozimi u bë me anë të një deklarate për shtyp, ku thuhet se referendumi në Krime bëhet për të përmirësuar statusin e autonomisë dhe për të zgjeruar kompetencat e saj.

"Në bazë të parimeve themelore të demokracisë, Presidiumi i Parlamentit të Krimesë konsideron se e vetmja mënyrë e mundshme për të dalë nga situata e krijuar është duke aplikuar parimet e sundimit të drejtpërdrejtë të popullit.

Ne jemi të bindur se vetëm duke mbajtur një referendum në Krime, për çështjen e përmirësimit të statusit të Autonomisë, situata do zgjidhet. Krimea do të jetë në gjendje të përcaktojë përcaktuar të ardhmen pa asnjë presion të jashtëm" deklaroi zëdhënësja e shtypit të kreut të parlamentit, Oksana Korniychuk.

Zëdhënësja Korniychuk foli disa orë pasi një grup i armatosur hynë në ndërtesën e parlamentitKrimeas, duke ngritur flamuj rusë.

Zaptimi i ndërtesave qeveritare ndodhi një ditë pas konfrontimeve mes separatistëve pro rusë dhe mbështetësve të liderëve të rinj të Ukrainës.

Data e përkohshme për referendum është përcaktuar 25, maj, datë kjo që përkon edhe me fillimin e zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë. /albeu.com/
Shtuar më 27/02/2014, ora 17:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori