Ndryshon rezultati në Maqedoni, këtë raund e vështirë të zgjidhet presidenti (FOTO
Parlamenti Europian miratoi komisionaret e Barrosos
Albeu.com
Parlamenti Evropian miratoi me shumicë të madhe votash anëtarët e rinj të Komisionit Evropian, të cilët janë propozuar nga presidenti i KE-së, Hoze Manuel Barroso. Kështu, 488 deputetë votuan në Strasburg për ekipin e ...... caktuar nga presidenti i Komisionit Jose Manuel Barroso, ndërsa 137 parlamentarë votuan kundër dhe 72 të tjerë abstenuan. Deputetët evropianë miratuan gjithashtu një marrëveshje kornizë, të negociuar me Komisionin, e cila i jep Parlamentit më shumë ndikim në legjislacionin e Bashkimit Evropian. Çdo shtet ka një përfaqësues në Komisionin e përbërë nga 27 anëtarë.
Kandidatët për komisionerë evropianë u paraqitën para europarlamentarëve gjatë muajit të kaluar. Ata iu janë përgjigjur paskëtaj edhe pyetjeve të bëra si edhe paraqitën programet dhe mënyrat e realizimit të tyre.
Ndërkaq, Barroso mban sërish postin e kreut të Komisionit Evropian, pas rizgjedhjes së tij për herë të dytë me mandat 4-vjeçar.
Shtuar më 10/02/2010, ora 17:55
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori